Warning: session_start(): Failed to read session data: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/inc/Session.php on line 22
Fotoczwartki 4 - Współczesna fotografia analogowa | Kalendarium imprez i koncertów w Rzeszowie | Serwis Rozrywkowy RESINET.PL Res Login

Fotoczwartki 4 - Współczesna fotografia analogowa

Kiedy: Czwartek, 29.11.2018, 17:00
Gdzie: Fundacja Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24
Start: 17:00
Bilety: Wstęp wolny
Reklama

W czwartek 8 listopada r. o godz. 17:00 w Atelier Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 rozpoczyna się IV cykl fotoczwartkowych spotkań, tym razem pod hasłem „Współczesna fotografia analogowa”. Formuła spotkań ma charakter luźny i opiera się na dyskusji z uczestnikami po wprowadzeniu w temat przez Wojciecha Pawłowskiego przy wsparciu Dominika Matuły. Spotkania dedykowane są pasjonatom fotografii, osobom rozpoczynającym przygodę z fotografią klasyczną, a także osobom chcącym zgłębić tajniki fotografii w doborowym towarzystwie.

PROGRAM IV CYKLU FOTOCZWARTKÓW

„Współczesna fotografia analogowa” z Wojciechem Pawłowskim

8.11.2018 - Po co w dzisiejszych czasach używamy analoga?

Odpowiedź na to pytanie jest wcale nie oczywista i może pomóc nam z szerszej perspektywy zrozumieć czym jest współczesna fotografia, jak wygląda i jak sami możemy się w niej odnaleźć. 

15.11.2018 - Trzy role fotografa.

Reklama

Fotograf to słowo określające osobę zajmującą się robieniem zdjęć. Co to jednak znaczy? Kim był fotograf dawniej, a kim jest dziś? Czy na pewno fotografowanie w dzisiejszych czasach jest łatwiejsze?

22.11.2018 - Do czego to doszło…

Podczas tego spotkania opowiemy o języku fotografii (kolorze, kompozycji, ostrości, planach i innych). Opowiemy, jak tego języka używać i jak go czytać.

29.11.2018 - To czego nie umiem… Czyli selekcja zdjęć.

Selekcja - temat dyskusji i frustracji amatorów i zawodowców na całym świecie. Jak wybrać, które zdjęcie jest lepsze od drugiego? Co zrobić by zestaw zdjęć wywarł konkretny wpływ na widza? Jak ja mogę nauczyć się selekcji? Ostatni fotoczwartek z tej serii poświęcimy odpowiedziom na te pytania.

O OSOBACH PROWADZĄCYCH

Reklama

Wojciech Pawłowski

Tworzenie obrazów jest dla niego zawodem, pasją i sposobem twórczego wyrażenia siebie. Mawia, że musi dojść do spójnego połączenia doskonałości rzemiosła z wrażliwością i mądrością, aby fotografia mogła istnieć. Uznaje ją za jedną z najpiękniejszych i najtrudniejszych form sztuki. W czasie ponad dziesięcioletniej kariery zawodowej nieustannie dąży do artystycznego rozwoju. Jest fotografem poszukującym, dlatego podjął studia fotograficzne i nieustannie przepracowuje najróżniejsze formy fotografii. Uważa, że w fotografii odpowiedni nauczyciele otwierają głowę, podczas gdy praktyka szlifuje warsztat. Dlatego podczas prowadzonych spotkań chętnie dzieli się wiedzą popartą wieloletnimi doświadczeniami, z premedytacją podsyca fotograficzne pasje oraz stara się tworzyć twórczą przestrzeń, w której uczestnicy mogą rozwijać swoje skrzydła.

 

Dominik Matuła

Fotograf, który jest przykładem na to, że zepsucie pierwszego aparatu taty (Zorka4) może być początkiem wielkiej pasji fotograficznej. Jako nastolatek zainteresował się sposobem na zatrzymywanie trójwymiarowego otoczenia na dwuwymiarowym obrazie. Następnie z determinacją rozwijał swoje umiejętności fotograficzne, a przede wszystkim dostrzeganie światła - kluczowego w fotografii - w otaczającym nas świecie. Obecnie jest wszechstronnym fotografem, który swój styl przeplata różnymi gatunkami fotografii starając się osiągnąć nową jakość, bazując przy tym na kanonach sztuki.

O APARAT CAFFE

Reklama

Fundacja Aparat Caffe jest społeczną instytucją kultury fotograficznej, która dysponuje największą w Polsce i stale powiększającą się kolekcją eksponatów muzealnych związanych z fotografią. Zbiór ten liczy ponad 8 000 eksponatów, w tym: blisko 3 500 tys. klasycznych aparatów, ponad 250 obiektywów fotograficznych, ponad 300 światłomierzy, ponad 100 kamer analogowych, ponad 1 000 tematycznych książek i czasopism, ponad 1 000 regionalnych fotografii powstałych w okresie przełomu XIX i XX wieku, w tym 300 archiwaliów z zakładu E. Janusza (200 szklanych negatywów z portretami i ok 100 pozytywów przedstawiających Rzeszów), ok 1 000 pocztówek, w tym ponad 400 prezentujących Rzeszów sprzed 1939 r., ponad 1 000 pozostałych, różnych akcesoriów fotograficznych. Od 2017 r. zbiory są udostępniane poprzez tematyczne wystawy w Atelier Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Atelier oprócz muzeum pełni funkcję galerii fotograficznej, pracowni fotografii klasycznej z ciemnią, kawiarenki społecznej, wypożyczalni sprzętu do fotografii analogowej, specjalistycznej czytelni oraz strefy spotkań kulturalnych i warsztatów edukacyjnych.

 

Tagi: Fotoczwartki, Współczesna fotografia analogowa, Fundacja Aparat Caffe

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Warning: session_start(): Failed to initialize storage module: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/menu_top/nowa_stopka.php on line 2