Będzie to już czwarta edycja Maskarady, która funkcjonowała dotąd jako przegląd, a tym razem po raz pierwszy odbędzie się jako festiwal. W programie każdy znajdzie coś dla siebie – przed południem zapraszamy na spektakle dla dzieci, wieczorem propozycje dla rodziców.
Spektakle zaproszone na Maskaradę, to najlepsze spektakle teatrów z całej polski, a także z Białorusi, Czech i Ukrainy. Wśród propozycji dla dzieci są oczywiście klasyczne bajki, nie zabraknie jednak również realizacji tekstów współczesnych twórców, stanowiących zaproszenie dzieci i dorosłych do rozmowy na tematy ważne (choć czasem także trudne) i inspirujące do stawiania pytań.
Na szczególne podkreślenie zasługuje obecny w programie festiwalu nurt propozycji dla „najnajmłodszego” widza – już od 6 miesiąca życia. Podczas Maskardy pokażemy dwie takie realizacje - uważane za jedne z najciekawszych w Polsce. Będzie wśród nich „Śpij” Teatru Baj w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak – odnoszące liczne sukcesy na światowych festiwalach, pierwszy w Polsce projekt zrealizowany w oparciu o pracę warsztatową z dziećmi w żłobku połączoną z konsultacjami z psychopedagogami kreatywności. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Kolejnym spektaklem tego nurtu będzie propozycja przygotowana przez Honoratę Mierzejewską-Mikosza i Teatr Poddańczy, będąca zaproszeniem do świata kuchennych zakamarków.
Dla starszych dzieci równie ciekawe propozycje – między innymi pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi.
Popołudniowy program dla rodziców został dobrany z równą starannością. Znalazły się w nim wielkie widowiska plenerowe (między innymi „Czas Matek” Teatru Ósmego Dnia czy opowieść o pionierze lotnictwa Janie Wnęku – wizjonerze, choć analfabecie, przygotowana przez Teatr Gry i Ludzie), nazywany operą dla głuchych spektakl „Turandot”, oparty na pamiętnikach Anny Politkowskiej „Putin na nartach” Teatru z Brna, „Arszenik” stanowiący twórczą interpretację klasycznej komedii filmowej i wiele, wielu innych.
5-12 maja 2013 r.
5 maja
16.00 Inauguracja festiwalu
16.30 Szewc Kopytko i kaczor Kwak, Teatr Maska /duża scena/
20.30 Ballada o Janie Wnęku, Teatr Gry i Ludzie /plener, wstęp wolny/
6 maja
9.00 Cyrk Hrynek, Teatr Nemno /mała scena/
11.00 Na arce o ósmej, Olsztyński Teatr Lalek /duża scena/
19.00 Fedra, Anna Skubik /duża scena/
7 maja
9.00 Le Filo Fable, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu /duża scena/
11.00 Le Filo Fable, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu /duża scena/
19:00 Dama Pikowa, Teatr Lalek Grodno /duża scena/
8 maja
9.00 Oskar i pani Róża, Teatr Pinokio /duża scena/
19:00 Śmieszny staruszek, Wrocławski Teatr Lalek /duża scena/
9 maja
9.00 Smakułyki, Teatr Poddańczy /mała scena/
10.00 Najmniejszy Bal Świata, Teatr Baj Pomorski /duża scena/
20.30 Putin na nartach /spektakl w namiocie obok wejścia głównego do teatru, wstęp wolny/
10 maja
9:00 Kulawa kaczuszka, Teatr Lalek z Tarnopola /duża scena, wstęp wolny/
19:00 Turandot, Grupa Coincidentia i i neTTheatre /duża scena/
11 maja
19:00 Arszenik, Teatr Baj /duża scena/
20.30 Czas Matek, Teatr Ósmego Dnia /plener, wstęp wolny/
12 maja
12:00 Śpij, Teatr Baj /foyer/
16:30 Mama da, Teatr Maska /duża scena/
19:00 Rozdanie nagród, zakończenie festiwalu /duża scena/
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego