Warning: session_start(): Failed to read session data: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/inc/Session.php on line 22
Wystawa konserwatorska | Rzeszów | Serwis Rozrywkowy RESINET.PL Res Login

Wystawa konserwatorska

3 dzieła po konserwacji  wchodzące w skład Galerii Malarstwa Europejskiego rzeszowskiego Muzeum Okręgowego, można zobaczyć w Gmachu Głównym przy ul. 3 Maja 19.
Wystawa konserwatorska
Reklama
W ramach programu Dziedzictwo Kulturowe (priorytet: Wspieranie działań muzealnych) Muzeum Okręgowe w Rzeszowie otrzymało dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt Konserwacja obrazów i jej dokumentacja w technice 3D w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

W projekcie zaplanowano poddanie zabiegom konserwatorskim trzech dzieł powstałych w XVII i XVIII wieku, wchodzących w skład Galerii Malarstwa Europejskiego rzeszowskiego Muzeum. Obrazy ze względu na zły stan zachowania nie były dotychczas eksponowane.

Dwa płótna figurujące w inwentarzu muzealnym przypisane zostały Michaelowi Wutkyemu, artyście urodzonemu w Krems nad Dunajem w 1739 roku, zmarłemu we Wiedniu w 1823 roku. Od 1759 rok członka akademii wiedeńskiej. Owe obrazy to:

1. Wutky Michael, „Putta z tarczą i wężem”, koniec XVIII w., olej na płótnie, MRA 2464;
2. Wutky Michael, „Putta z mieczem”, koniec XVIII w., olej na płótnie, MRA 2463.

Wymienione kompozycje pochodzą z Galerii Dąmbskich, głównej kolekcji muzealnej.

Kolejny obraz posiada proweniencję włoską, lecz jego atrybucja nie jest do końca ustalona: Nieokreślony malarz, „Pałac Homodei w Mediolanie”, XVII w., olej na płótnie, 92 x 132 cm, MRA 2504

W zbiorach muzeum znajduje się analogiczny do niego obraz pod nr inwentarzowym MRA 2575. Obrazy te przedstawiają szesnastowieczny pałac Marino zlokalizowany na Piazza della Scala w Mediolanie. Pałac zaprojektowany przez Galeazzo Alessiego był budowany w latach 1557 - 1563 dla znanego bankiera Tommaso Marino. W 1635 roku pałac stał się własnością Carlo Omodei, stąd określenie tytułu obrazów.

Obecnie obrazy te po konserwacji można zobaczyć w Dużym Refektarzu w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. 3 Maja 19.

Facebook Google+ Twitter
Reklama
Reklama
Reklama

Warning: session_start(): Failed to initialize storage module: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/menu_top/nowa_stopka.php on line 2