Warning: session_start(): Failed to read session data: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/inc/Session.php on line 22
20 Rzeszowskie Spotkania Teatralne | Rzeszów | Serwis Rozrywkowy RESINET.PL Res Login

20 Rzeszowskie Spotkania Teatralne

Bzik Totalny! – pod takim hasłem w dniach 8–10 lutego 2013 roku w Teatrze im. W. Siemaszkowej odbywać się będą 20 Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe.
20 Rzeszowskie Spotkania Teatralne
Reklama
Bzik Totalny! – pod takim hasłem w dniach 8–10 lutego 2013 roku w Teatrze im. W. Siemaszkowej odbywać się będą 20 Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe. W programie spektakle Teatru IMKA, Narodowego Teatru Starego z Krakowa i Teatru PINOKIO z Łodzi.

8 lutego o godz. 19.30 spektakl „Balladyny i romanse” (w reżyserii Konrada Dworakowskiego) zaprezentuje Teatr Lalki i Aktora PINOKIO z Łodzi. Teatr Lalki i Aktora PINOKIO w Łodzi.

Sztuka jest adaptacją nagrodzonej Paszportem Polityki powieści Ignacego Karpowicza „Balladyny i romanse". „To chlubny powrót do tradycji spektakli „tylko dla widzów dorosłych", gdy na scenie nie brakowało erotyki. W powieści Karpowicza bogowie różnych religii i kultur zstępują między ludzi, bo chcą na powrót stać się „bohaterami wyobraźni". Znów chcą wpływać na losy pogubionych, rezygnujących z duchowości, zagubionych w swej seksualności społeczeństw. Bogowie różni są od swego wizerunku w świętych księgach. Znają ich pisaną przez ludzi treść i dobrotliwie z niej kpią. (…) Romansują z ludźmi i między sobą. Zstępują na ziemię i niby na terapii grupowej mówią widzom o swych problemach. Na poły ludzkich, na poły boskich. Na scenie stale prowadzona jest parodystyczna gra z tradycją literatury, dogmatami wiary, ideami”. (Łukasz Kaczyński, „Dziennik Łódzki”)
Teatr Lalki i Aktora PINOKIO z Łodzi zdobył pierwszą nagrodę podczas RST VizuArt Festiwalu Scenografów i Kostiumografów.

9 lutego o godz. 16.00 na rzeszowskiej scenie wystąpi warszawski Teatr IMKA – spektakl „O północy przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III” (reżyseria Mikołaj Grabowski).
Sztuka na podstawie tekstów ks. Jędrzeja Kitowicza, Henryka Rzewuskiego i cudzoziemców odwiedzających Polskę w czasach Stanisława Augusta „inteligentnie analizuje polską mentalność, pokazuje przywary i śmiesznostki. Zestawia nasze postrzeganie siebie z obrazem Polski, egzotycznego kraju w oczach przybysza z Zachodu. Sporo tu sarmackiego klimatu, religii, kołtuństwa i alkoholowych uciech (aktorzy częstują widownię wódką). Świetnie wyreżyserowane i przede wszystkim dobrze zagrane: w obsadzie m.in. sam M. Grabowski, T. Karolak, M. Boczarska, U. Popiel i I. Bielska”. (Iga Nyc, „Wprost”)

Spektakl otrzymał nagrodę dla zespołu aktorskiego na 36. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych oraz nagrodę za scenariusz i reżyserię dla Mikołaja Grabowskiego na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Komedii w Tarnowie.

10 lutego o godz. 18.00 spektakl wg powieści Doroty Masłowskiej „Paw królowej” Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie (reżyseria – Paweł Świątek).
„Migają przed nami bohaterowie „Pawia” (…) sportretowani w kolejnych aktorskich nawijkach, gadkach i przyśpiewkach, zlepieni z potoków skojarzeń i klisz językowych objawiają się nam w pełnej krasie własnej nicości. (…) Narracyjny trick Masłowskiej pozwala, by zdemaskowali się sami jako pasztety i leszcze. Fajansiarze i plastiki. I tak spadają na aut bylejakie aluzje bylejakich bohaterów, którzy wbrew swoim aspiracjom nie zostali celebrytami. (…) doprowadzony do absurdu język Masłowskiej wzbudza huragany śmiechu, zostaje widzom nie tylko w głowie, ale i w gardle”. (Łukasz Drewniak, „Dziennik Polski”)
 
 
Facebook Google+ Twitter
Reklama
Reklama
Reklama

Warning: session_start(): Failed to initialize storage module: user (path: ) in /home/www/resinet2020/html/menu_top/nowa_stopka.php on line 2